Büyük Gör

Vajinoplasti

 
  1151 Görüntülenme
Vajinoplasti, genital estetik prosedürlerinden biri olup vajinanın cerrahi olarak daraltılmasıdır. Hem fonksiyonel olarak hem de estetik açıdan olumlu sonuçlar ortaya çıkaran bu işlem, son yıllarda oldukça talep gören estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Vajinoplasti, genital estetik prosedürlerinden biri olup vajinanın cerrahi olarak daraltılmasıdır.  Hem fonksiyonel olarak hem de estetik açıdan olumlu sonuçlar ortaya çıkaran bu işlem, son yıllarda oldukça talep gören estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Vajinoplasti vajina dokusunda doğumsal veya kazanılmış yapısal sorunların, normal doğuma bağlı travmaların veya yaşla ortaya çıkmış bazı değişikliklerin cerrahi olarak düzeltilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Neden Vajinoplasti?

1-Anatominin düzeltilmesi:   Vajinal doğum, yaşlanma, travma veya genetik nedenlerle vajinal doku ve çevresindeki kasların sıkılığı, gerginliği ve gücü kaybedilebilir. Genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum gerçekleştirmiş, zorlu, kilolu bebek doğumu hikâyesi olan hanımlara yapılmaktadır. Ancak henüz doğum yapmadığı halde yapısal olarak vajina genişliği olan bayanlara da uygun görüldüğü taktirde yapılabilir. Doğumdaaçılan epizyotomi (doğum kesisi) izlerinin ortadan kaldırılması önemlidir.

2-Cinsel Haz ve Tatminsizlik: Birçok kadın vajinasında gevşeklik ve tatminsizlik hissederken erkek partneri de cinsel ilişki esnasında aynı duyguyu hissetmektedir. Vajinal cerrahi operasyonlarda amaçlanan (vajinoplasti) cinsel ilişki esnasında sıkılığı ve tatmini arttırmaktır. Öncelikle vajinplasti ameliyatı olan hastalar kalitesiz cinsel hayatın ameliyat sonrası belirgin bir şekilde düzeldiğini ifade etmektedir. Vajina gevşekliğini ortadan kaldıran bu ameliyatta cinsel haz kadın ve erkek için artış göstermektedir.

  1. İlişki Sırasında Vajinadan Çıkan Sesler: Cinsel ilişki sırasında konstrasyonun çiftlerde orgazm için önemi vardır. Gevşemiş ve diriliğini kaybetmiş vajinada ameliyat öncesi garip sesler çıkabilir. Vajinoplasti ile bu sesler ortadan kalkabilmektedir.
  2. Ağrılı Cinsel İlişki: Doğumlar sonrası deforme olan vajinanın hem estetik görünümünün düzeltilmesi hem de gevşekliğinin azaltılması için vajina daraltma ameliyatı yapılmaktadır. Çeşitli nedenlerle oluşan deformasyon nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı ortaya çıkabilir.
  3. İlişki Öncesi ve Esnasında Özgüven: Fonksiyonel ve estetik açıdan düzeltilmiş vajinaya sahip kadınlarda vajinal daraltma ameliyatı sonrası özgüven artışı olmaktadır. Bu durum ilişkinin kalitesinin artmasına yardımcı olmaktadır.

5-İdrar Kaçırmanın önlenmesi: Pelvik kasların zayıflaması ile hem idrar kesesinde sarkma hem de idrar kaçırma ortaya çıkabilir. Vajinoplasti operasyonuna idrar kaçırmaya yönelik TOT (Transobturator Tape) ve sarkan idrar kesesinin yukarı kaldırılması operasyonu (Colporafi anterior) eklenebilir.

Cerrahi sonrası yapılan Kegel Egzersizleri de pelvik kasların güçlenmesini, ilişki sırasında vajinanın penisi daha iyi kavramasını ve öksürük vb. durumlarda ortaya çıkan idrar kaçırmanın azaltılmasına fayda sağlar.

vajinoplasti

Vajinoplasti ameliyatı ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma ameliyatları genellikle vajinanın dış 1/2 kısmını kapsamaktadır. Yani vajinanın yaklaşık 4-6 cm dış kesimine yapılır. Operasyon vajinanın uzunluğuna ilişkin değildir. Sadece vajina çapını daraltmaya yönelik olarak yapılmaktadır. Vajinanın distal (dış genital bölge tarafı) 1/2 kesimdeki vajinoplasti sonrası çap daralması cinsel ilişkide sorun yaşayan çiftlerin sıkıntısını giderecektir.

Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürebilir, ameliyattan sonra 1-2 saat gözlem odasında istirahatin ardından hasta yürüyerek evine gidebilmektedir. 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Genellikle eriyen dikiş iplikleri kullanıldığı için dikişlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Oldukça yüz güldürücü ve memnuniyet verici bir operasyondur.

Vajinoplasti operasyonu niye yapılır?

Normal doğum ve yaşlanma süreci bağ dokunun (konnektif doku) zayıflamasına ve esneklik kaybına neden olacaktır. Tüm vücutta olduğu gibi vajina dokusunda da bu değişiklikler meydana gelebilmektedir. Vajina dokusu normalde genişleyebilen bir yapıya sahiptir. Ancak normal doğum yapan bayanlarda bebeğin makrozomik yani kilolu olması ya da normalde olsa çok doğum yapmış olmak, doğum dikişlerinin yani epizyotominin dikilmesi esnasındaki olumsuzluklar vajinal bölgede genişlemeye sebep olmaktadır.

Toplumda bilinenden daha fazla kadında bu şikâyet bulunmaktadır. Ancak kadınlar utanma ve kültürel nedenlerden ötürü bu durumu kabullenip çözüm arayışına girmemektedir. Bu duruma ilişkin herhangi bir çözümün olduğunun farkında değildir. Doğum esnasında bölgede meydana gelen çatlak ve yırtıklar bu bölgedeki bağ dokunun önceki sıkılığını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu durum cinsel birliktelikte sıkıntılara yol açmaktadır.

Vajina genişlemesi nelere yol açar?

Vajina genişlemesi ile cinsel ilişki sırasında kişilerin karşılıklı aldığı haz azalmaktadır. Bu durum zamanla cinsel ilişki sayısında azalmaya ve buna bağlı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Vajina genişlemesi sadece cinsel ilişki bozukluklarına yol açmakla kalmayıp bölgede enfeksiyonların daha sık gelişmesine neden olabilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Vajina daraltma ameliyatı her ne kadar büyük bir işlem olmasa da tüm ameliyatlar gibi vajina daraltma sonrası doktorun verdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.
  • Doktorunuzun önerdiği temizlik kurallarına uyulmalıdır.
  • Bölgenin günlük özel bir pansuman yapılmasına gerek duyulmamaktadır.
  • Vajina temizliğinin önden arkaya ılık suyla yapılması önerilmektedir. Genital bölgenin mümkün olduğunca kuru kalması sağlanmalıdır.
  • Ameliyattan 3-4 gün sonra ayaktan duş şeklinde yıkanılabilir. Küvet ya da havuz benzeri temizlikler tercih edilmemelidir. Çünkü olası enfeksiyon sıklığını artırmaktadır.
  • Deniz ve havuza girmeyi düşünen bayanlar operasyondan yaklaşık en az 6 hafta sonra denize ve havuza girebilirler. Yine ameliyattan sonra 6 hafta içerisinde cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Vajinoplasti ameliyatı sonrası tekrar genişleme olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası eğer doğum yapmayacaksa bayanlar tekrar aynı sorunla karşılaşmazlar. Ancak gebelik ve doğum planı olan kişilerde özellikle normal doğum yapacaksa tekrar benzer sorunların ortaya çıkma olasılığı mevcuttur.

Vajinoplasti operasyonu sonrası normal doğum yapılır mı?

Vajina daraltma ameliyatı yaptıran bayanlar tekrar benzer sorunla karşılaşmamaları açısından sezaryenle doğumu tercih edebilirler. Ancak tabi ki istenildiği takdirde bu bayanlar normal doğum da yapabilir. Normal doğum sonrası benzer bir şekilde vajina bölgesinin genişleme riski bulunacaktır.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında dikişler alınır mı?

Bu tür genital estetik ameliyatlarda kullanılan dikişler eriyebilir olduğundan işlem sonrası alınmasına gerek kalmaz.

Vajinoplasti ameliyatında dikişler görünür mü?

Yapılan işlem vajinanın dış 1/3'lük kesimine yönelik olmakla birlikte bu bölgedeki dikişlerin gözle görülmesi güçtür. Zaten eriyebilir dikişler kullanıldığından doku iyileşmesi ile birlikte fark edilmesi oldukça zordur.

Vajinoplasti işlemi sonrası kanama gelişir mi?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası yaklaşık 7-10 gün lekelenme tarzında az miktarda kanama görülebilmektedir. Ancak daha fazla kanama olması durumunda, kokulu akıntı ya da daha farklı şikayetler gelişmesi durumunda doktorunuz bilgilendirilmelidir.

Vajinoplasti ameliyatı ağrı olur mu?

İşlem sedasyon ya da lokal anestezi kullanılarak yapılabilmektedir. Her iki anestezi şeklinde de sızlama tarzında az miktarda ağrı olabilir. Kullanılan ağrı kesiciler ve uyuşturucu iğneler ameliyatın konforlu bir şekilde geçmesine ve sonraki süreçte ağrıların mümkün olduğunca minimum düzeyde kalmasına neden olacaktır.

Vajinoplasti ameliyatı riski var mıdır?

Genital estetik operasyonlarının çoğunda olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da gelişebilecek olası riskler, kanama, enfeksiyon, doku zedelenmesi ve rektal bölge yaralanmalarıdır. Ancak bu operasyonlarda bu tür komplikasyonlar oldukça nadir görülmektedir. Tecrübeli ve deneyimli Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılan operasyonlarda işlem komplikasyonları neredeyse hiç görülmemektedir. Özellikle ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiye ve önerileri ile kullanmasını söylediği ilaçlara uyulduğu takdirde enfeksiyon ve kanama riski de görülmeyecektir.

Etiketler:

admin Hakkında

0

Yorum Yap

*

Captcha

Doktora Sor

Kadın Hastalıkları, Tüp Bebek ve Diğer Tüm Konular Hakkında Doktorumuza Soru Sorabilirsiniz.

Kişisel Bilgileriniz

Sormak İstediğiniz Konu Bilgileri

 
Top
 
 
 

Fiyat Bilgisi ve Tüm Sorularınız İçin Formu Doldurabilirsiniz