Büyük Gör

HPV AŞISI

 
  2630 Görüntülenme
HPV aşıları; kadınlarda HPV virüsü geçişi sonrası gelişen iyi huylu (kansere dönüşmeyen) siğilleri, ayrıca rahim ağzı kanseri öncü lezyonları ve rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olarak üretilmiştir. Ayrıca erkeklerde de siğil ve HPV bağlantılı kanserlerde koruma sağlamaktadır.

HPV AŞISI


HPV aşıları; kadınlarda HPV virüsü geçişi sonrası gelişen iyi huylu (kansere dönüşmeyen) siğilleri, ayrıca rahim ağzı kanseri öncü lezyonları ve rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olarak üretilmiştir. Ayrıca erkeklerde de siğil ve HPV bağlantılı kanserlerde koruma sağlamaktadır. Bir kişinin riskli tipteki bir HPV 'yi kapması ile servix kanseri olması arasındaki süre ortalama 15-20 yılı bulmaktadır. Bu nedenle hem aşılar hem de taramalar çok önem arz etmektedir.     

Rahim ağzı kanserinden korunmada kullanılan aşıların hedefi en yaygın kanser sebebi olan HPV tiplerine karşı savunma mekanizması oluşturmaktır.

HPV aşıları proflaktik (koruyucu, önleyici) aşılar olarak bilinmektedir. Bu aşılar HPV kapılmadan veya kapıldıktan hemen sora kişilerin bağışıklık sistemlerinin harekete geçirilerek kanser oluşturmasını önlemeyi hedefleyen koruyucu aşılardır.

HPV enfeksiyonunu karşı teropotik aşı yani tedavi edici aşı bulunmamaktadır. Ama bu konuda çalışmalar devem etmektedir. .Koruyucu HPV aşıları içinde HPV virüsü benzeri partiküller içerir. Bu sayede virüsün yaptığı etkiyi oluşturmaksızın yalnızca vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirerek kişinin uzun süreli olarak HPV virüslerine dirençli hale gelmesini sağlar.

 

HPV Aşısı

Aşı programları sayesinde Avusturalya'da aşı sonrasında 3 yıl içinde yüksek dereceli servikal neoplazilerde (kanser öncüsü lezyonlar) azalma olmuştur.

 

HPV AŞISI TİPLERİ

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından bugüne kadar üç aşı onaylanmıştır.

İkili Aşı, dörtlü aşı ve Dokuzlu Aşı.

İkili Aşı (CERVARIX ®) HPV-16 ve HPV-18 tiplerini içerir.   GlaxoSmithKline (GSK) firması tarafından geliştirilen bivalan (Tip 16,18) HPV aşısının ticari ismi Cervarix 'dir.

Dörtlü aşı (Gardasil ®) HPV-16 ve HPV-18'e ek olarak HPV-6 ve HPV-11'i kapsamaktadır. Dörtlü aşı kanserlere ek olarak siğillere de koruma sağlamaktadır. Merck firması tarafından geliştirilen quadrivalan (Tip 16, 18 ,6 ,11 benzeri) HPV aşısının ticari ismi Gardasil 'dir.

Dokuzlu aşı ise bu dört tipe ilave olarak beş yüksek riskli HPV tipini (31,33,45,52,58) daha içermektedir. Dokuzlu aşı ek olarak içerdiği 5 tip ile yaklaşık %20 daha yüksek koruma sağlamaktadır. Henüz ülkemize gelmemiştir.

 

Her iki aşı da tam etki için 3 doz şeklinde kas içerisine (kol ve ya kalçadan) uygulanır.

Cervarix ® yani ikili aşı için önerilen aşılama programı 0, 1, 6 aylık takvime göre,

Gardasil ® yani dörtlü aşı ise 0, 2 ve 6 aylık takvime göre yapılmalıdır.

Tüm aşılar 9 yaş üzerinde önerilmektedir ve kas içine uygulanır. Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) of the Centers of Disease Control and Prevention ve the American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) 9-26 yaş arası kadınların aşılanmasını önermektedir.

HPV Aşısı 2

 

HPV Aşısı Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

 

Aşılar hangi yaş grubunda yapılmalıdır?

Aşıların ideal zamanı 9-12 yaş arasıdır. En geç 26 yaşında yapılması önerilmektedir. Adölasan dönem öncesi aşı için en uygun zamandır.

 

HPV Aşılarının ciddi yan etkileri var mıdır?

Aşıların çok ciddi yan etkileri yoktur. Aşı sonrası bazı hassas kişilerde alerjik reaksiyonlar yapabileceği bilinmekle beraber bu alerjik yan etkiler önemsizdir ve aşı uygulaması güvenlidir.

 

HPV Aşıları Hamilelere yapılabilir mi?

Hayır. Hamilelerde her iki aşının da yapılması tavsiye edilmemektedir. Ancak doğum sonrası emzirme döneminde yapılmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Gebelik döneminde aşının etkileri ve koruyuculuğu hakkında yeterli kanıt yoktur. HPV aşıları canlı aşı olmadığından tesadüfen veya yanlışlıkla yapılmaları durumunda bebekte bir sakatlık oluşturmazlar. Bu nedenle gebelik sonlandırılmasına gerek yoktur. Sadece normal izlem yeterlidir.

İlk HPV aşısını takiben gebelik oluşursa, sonraki dozlar yapılmaz. Doğum sonrasında hiç aşı yapılmamış gibi aşılama takvimi baştan başlar. 

İki doz HPV aşısı sonrasında hemen gebelik oluşursa doğum sonrası 3. doz emzirme döneminde hemen yapılır. Bunun sebebi HPV aşıları sonrası koruyucu antikorlar 2. dozdan sonra yükselmeye başlar ve bu dönemden itibaren koruyuculuk oluşmaya başlar. Yani ikinci doz yapılmışsa koruyuculuk sağlanmıştır. Son kural olarak araya gebelik te girse tüm aşılar 1 yıl içinde tamamlanmalıdır.

 

Aşılar sadece rahim ağzı kanserini mi önler?

 Cervarix yani ikili aşı sadece kansere karşı koruyucu olup siğillere karşı koruyucu değildir.

Gardasil yani dörtlü aşı cervarix 'in aksine sık görülen anogenital siğillere karşı KORUYUCUDUR.

 

Cervarix (bivalan-ikili aşı) kaç doz yapılır? 

Aşı 3 doz şeklinde yapılır. İlk aşıyı takiben 1. ve 6. ay tekrarlanır.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Teşkilatı), 2009 Ekim ayında Cervarix'in adölesan dönemden itibaren kullanılmasına onay vermiştir.

 

Gardasil (quadrivalan-dörtlü aşı) kaç doz yapılır? 

Aşı 3 doz şeklinde yapılır. İlk aşıyı takiben 2. ve 6. ay tekrarlanır.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Teşkilatı), 2006 Haziran ayında Gardasil'in adölesan dönemden itibaren kullanılmasına onay vermiştir. 2007 Nisan ayından beri ülkemizde bulunmaktadır. 

 

HPV Aşılarını erkeklerde yaptırabilir mi?

Aşıların çıkış tarihinden itibaren ilk önce sadece kız çocuklara yapılması planlanmıştır. Ancak HPV aşısı erkek çocuklarına da birçok ülkede yapılmaktadır. Kadınların bu virüsü erkeklerden alırlar. Bu nedenle erkelerinde aşılanması önemlidir. Aşı maliyetlerinden dolayı birçok ülkede erkelerin rutin aşılanması yapılamamaktadır. Ülkemizde de hem kadınların hem de erkeklerin rutin aşılanması yapılmamaktadır. 

HPV Aşısı 3

 

HPV Aşısı olanlarda rahim ağzı kanseri görülebilir mi?

Evet görülebilir. Aşılama dozları bittikten sonra da serviks kanseri riski tamamen sonra ermez ama azlır. Bu nedenle serviksin taranmasına smear ve gerektiğinde kolposkopi ile devam edilmelidir. Rutin doktorun önerisine göre smear takibi aşı sonrası da devam eder.

 

HPV Tipleme önemli midir?

Anormal smear sonuçları varsa veya kişi kendi isteği doğrultusunda yaptırabilir. Ancak sadece siğili var diye bir kişinin HPV tiplemesi yaptırmasının tıbbi bir gereksinimi yoktur. Zaten siğillere neden olan virüs tipleri kanser oluşumunda zayıf rol oynar.

 

Kimler HPV açısından risk altındadır?

AIDS veya genital herpes enfeksiyonuna sahip kişiler,

Kanser tedavisi görenler,

Kortizon türevi ilaç kullananlar,

Gebeler,

İmmunsupressif (bağışıklık sistemi baskılayıcı)ilaç tedavisi alanlar,

Kötü yaşam koşullarına sahip, stresli, dengesiz beslenen, uyku problemi olan, sigara, alkol veya uyuşturucu kullanan ve çok partnerli kişiler daha yüksek risk altındadır.

 

Genital Siğili olanlar Aşı yaptırmalı mıdır?

Aşı koruyucu etki gösterdiği için vücuda alınmış bir HPV tipine karşı fayda sağlamaz. HPV ve kondilomu olanlara aşı yapıldığında sadece kendisinde olmayan diğer tiplere karşı korunma sağlanmış olur. 

 

Kliniğimizde de HPV aşılaması yapılmaktadır. Detaylı bilgi için iletişime geçiniz. 

 

Etiketler:

msbilisim Hakkında

0

Yorum Yap

*

Captcha

Doktora Sor

Kadın Hastalıkları, Tüp Bebek ve Diğer Tüm Konular Hakkında Doktorumuza Soru Sorabilirsiniz.

Kişisel Bilgileriniz

Sormak İstediğiniz Konu Bilgileri

 
Top
 
 
 

Fiyat Bilgisi ve Tüm Sorularınız İçin Formu Doldurabilirsiniz