Büyük Gör

HPV ve Genital Siğil Belirtileri

 
  1003 Görüntülenme
HPV virüsünün genital mukozada oluşturduğu yaralara "genital siğil" denir. Vajina, penis, vulva veya anüs çevresinde ortaya çıkan birkaç milimetre çapında, kırmızımsı veya kahverengimsi karnıbahar görünümlü kabarıklıklar şeklinde kendini gösterir.

Genital Siğil Belirtileri

 

HPV virüsünün genital mukozada oluşturduğu yaralara "genital siğil" denir. Vajina, penis, vulva veya anüs çevresinde ortaya çıkan birkaç milimetre çapında, kırmızımsı veya kahverengimsi karnıbahar görünümlü kabarıklıklar şeklinde kendini gösterir. Genital siğiller hem kadında hem de erkekte daha sıklıkla genital bölgede, makat etrafında ve nadiren de ağızda oluşur. Tüm toplumda görülme sıklığı %1-2 'dir.

HPV ve Genital Siğil Belirtileri

Siğiller hastaların ancak % 30 olguda ortaya çıkmaktadır. Kalan % 70'lik bölümde ise virüsler deri altında kalmakta ve herhangi bir belirti vermemektedir. Semptom vermediği durumlarda da bulaşıcılık az olsa mevcuttur.

En sık görülen belirtiler,

Bölgesel kanama,

Kaşıntı,

Ele gelen kabarıklık-kitledir.

.

Bazı kadınlarda HPV enfeksiyonunun tek belirtisi pap smear testinde HPV enfeksiyonuna özgü hücresel anormallikler bulunmasıdır. Bu nedenle smear yapılması çok önemlidir.

Ayrıca bazı hastalarda siğillerin yayılımı çok hızlı olmaktadır. Bu nedenle acilen tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Ciddi kozmetik problemlere neden olabilir.

Etiketler:

msbilisim Hakkında

0

Yorum Yap

*

Captcha

Doktora Sor

Kadın Hastalıkları, Tüp Bebek ve Diğer Tüm Konular Hakkında Doktorumuza Soru Sorabilirsiniz.

Kişisel Bilgileriniz

Sormak İstediğiniz Konu Bilgileri

 
Top
 
 
 

Fiyat Bilgisi ve Tüm Sorularınız İçin Formu Doldurabilirsiniz