Kızlık zarının yeniden dikimi ile tamiri mümkün müdür?

Kızlık zarının yırtılması sonrası zarın kendiliğinden onarılması ve tekrar eski haline dönmesi mümkün değildir. Bu nedenle yırtılan kızlık zarı dokularının yeniden düzenlenmesi ancak yapılacak bir cerrahi müdahale ile mümkündür. Kızlık zarı dikimi, zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamak için yapılan jinekolojik bir cerrahi operasyondur.

Kızlık zarı dikimi, tamiri, onarılması veya bekaret yenilenmesi aynı anlamlarda kullanılan değişik tabirlerdir. Kızlık zarının yırtılması sonrasında dikim operasyonları başarılı bir biçimde yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi operasyonları veya tıbben kullanılan ismi ile hymenoplasty ameliyatları hemen hemen bütün dünya genelinde yer alan genital estetik ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

Sizlerden hem telefon hem de mail yoluyla '' kızlık zarı diktirme, bekaret zarı dikimi, kızlık zarı dikimi, kızlık zar dikimi, himenoplasti, kızlık zarı dikimi İzmir, kızlık zarı dikimi yapan doktorlar, kızlık zarının dikimi, kızlık zarının dikilmesi, kızlık zarı diktirmek, kalıcı kızlık zarı dikimi, '' gibi benzer konularda sorular almaktayız.

Kızlık zarı dikimi mümkündür.

Kalıcı olarak uzun süreli dikimi mümkündür.

İstenirse kısa süreli ama çok etkili olan geçici dikim mümkündür.

Kızlık zar dikimi tehlikeli bir işlem değildir.

Kızlık zarının hem lokal hem de genel anestezi ile dikimi mümkündür.

Kızlık dikim işlemi kısa sürede yapılabilmektedir.

Kime operasyon yapılabilir?

Her tür vajina ve kızlık zarı yapısına sahip bayanlarda kızlık zarı diktirme (himenoplasti) operasyonu yapılabilir. Kızlık zarı diktirme için daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki olduğunun önemi yoktur. Hatta doğum yapmış kadınlarda bile kızlık zarı tamir edilebilir.

Esnek kızlık zarı olan kişilere de işlem yapılabilir mi?

Halk arasında kızlık zarı “esnek” olan durumlarda yani kızlık zarının ince kenarlı ve girişe müsait olması durumunda dahi yapılan ameliyatlar sonucunda, ilk ilişkide kanamanın gelmesi sağlanabilir. Bazı kişilerde kızlık zarı geride olarak tabir edilen bir durumdur.

 

Kızlık zarı dikimi, geçici ve kalıcı yöntemlerle yapılabilmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi ise evlenmeden bir kaç gün önce (1 ile 7 gün arasında) yapılmaktadır. Amaç sadece kanamanın olmasıdır. Bu etki en fazla 7 gün içinde gerçekleşen ilişkilerde görülür. Kızlık zarına konulan dikişler penisin girişi ile gerilir ve kızlık zarını yırtar. Yırtılan alandan kanama olur.

Kalıcı kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi uzun sürelidir ve ömür boyu kalıcıdır. İyileşme süresi 1-2 aydır. Bu süreden önce cinsel ilişki önerilmez.

İki ayrı tekniği vardır:

1) Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi

2) Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı tamiri

Kızlık zarı dikimi, diktirme, onarımı, tamiri uygun cerrahi tekniklerde ve tecrübeli jinekolog doktorlar tarafından yapıldığı taktirde başarı şansı oldukça fazladır ve ameliyat sonrası riskleri oldukça azdır. Kızlık zarı dikimi işleminde başarı, yırtığın oluş zamanına, ameliyat tekniğine ve dokuların dikişlere vereceği cevaba bağlıdır. Bu tarz ameliyatlarda eğer vajinada genişleme varsa bu da aynı seansta cerrahi olarak ya da lazer ile tamir edilebilmektedir.

Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı dikimi

Flep vajina duvarından kaldırılan dokuya verilen addır ve bu doku kullanılarak yeniden kızlık zarı yapılandırılır. (FLEP KALDIRMA). Cinsel ilişki ile erkek cinsel organının bu bölgeden geçmesi ile dokular yırtılır ve kanama meydana gelir. Bu tarz işlemlerde esas amaç kanamanın ilişki ile gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu yöntemle yapılan dikimler daha uzun süre kalıcı olur ve ilişki sırasında anlaşılmamaktadır.

Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı tamiri

Gerekli durumlarda yırtılmadan sonra arta kalan küçük ve sarkık zar parçaları birleştirilip dikiş atılarak veya vajina yan duvarlarından deri gerdirilip yeniden bir zar yapısı oluşturularak tamir edilebilir.

kizlik-zari-nasil-bozulur-esnek-zar

Kalıcı kızlık zarı dikimi hakkında genel bilgiler

Genel veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir.

İşlem 20-30 dakika sürmektedir.

Kanamasız ve ağrısız bir işlemdir.

Ameliyat sonrası hasta evine hemen gidebilir, gece yatışa gerek yoktur.

Dikiş için kullanılan iplikler kendiliğinden eriyen türdür. Dikiş almaya gerek yoktur.

İşlem sonrası aynı günden itibaren ayakta duş serbesttir.

Operasyondan sonra hasta günlük hayatına hemen geri dönebilmektedir.

Vajinal bölgede hafif bir gerginlik hissi ve hafif bir kanamanın olması normal kabul edilmektedir.

Eğer kişi şehir dışından geliyor ise aynı gün içinde yola çıkabilir.

Hareket etmede herhangi bir sakınca yoktur.

Günlük hareketlerin kısıtlanması gerekmeyecektir.

İşlem Sonrası dikkat edilecek hususlar

Ameliyat sonrası bakım cerrahi işlemin başarısı kadar önemlidir. Ameliyattan sonra oluşabilecek enfeksiyon ameliyatın başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle ameliyat sonrası verilen ilaçlar düzenli kullanılmalı,

Pansumanlar düzenli yapılmalı,

Kontrollere mutlaka düzenli olarak gelinmelidir.

Enfeksiyon riskine karşı genital bölge temiz tutulmalıdır. Ayrıca genital bölge temizliği yaparken keseleme gibi tahriş edici yöntemlere başvurmamanız, nazik olmanız ve sabunlu su kullanmamanız tavsiye edilir.

Yumuşak pamuklu iç çamaşırı kullanmanız ve mümkünse günde 1 kere değiştirmeniz tavsiye edilir.

Bacak aralığını çok artıracak hareketler ve genital bölgede kasılma yaratacak sporlar yapılmamalıdır. Örneğin bisiklete / motorsiklete, ata binme gibi faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Bacak aralığının çok açılmaması ve bölgede aşırı kasılma olmaması adına alafranga tuvalet kullanılmalıdır. Akıntı olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikişlerin alınması gibi bir işleme gerek yoktur. Çünkü günümüzde bu işlemlerde eriyen dikiş ipleri kullanılmaktadır.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılabilir mi?

Kızlık zarı tamiri sonrası işlem yapıldığı kişinin partneri tarafından kesinlikle anlaşılamaz.

Sadece bir kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından CİNSEL İLİŞKİ ÖNCESİ yapılacak bir muayene ile anlaşılabilir. İlişki sonrası yapılacak muayene esnasında veya doğum esnasında da kızlık zarı tamiri yapıldığı anlaşılamamaktadır. Dikiş için kullanılan iplikler kendiliğinden eriyen ipliklerdir. Geride iz bırakmaz.

Kızlık Zarı Dikimi İzmir Kısa Sorular ve Cevaplar

 • Kızlık zarı kendi kendine iyileşir mi ?>

  Hayır. Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

   
 • Kızlık zarı dışarıdan görülür mü?>

  Hayır. Kızlık zarını incelemek için dışarıdan baktığınızda görmeniz pek mümkün değildir. Çünkü kızlık zarı 2-3 cm içeride kalmaktadır.Jinekolog tarafından “kızlık zarı muayenesi” yapılması önerilmektedir

   
 • Kızlık zarı nasıl yırtılır?>

  Kızlık zarı genelde ilk ilişki, yabancı cisim veya muayenede ile yırtılır. İlk cinsel ilişki esnasında hymen ortasındaki delik penis çapından küçük olduğu için halka şeklindeki zar bir kaç yerden yırtılır ve az miktarda kanama meydana gelir.

   
 • Kızlık zarı dikildikten sonra ilişki sırasında kanama olur mu ?>

  Evet, Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra ilişki esnasında kanama meydana gelir.

   
 • Kızlık zarında doğal çentik nedir ?>

  Bazen bir ilişki olmasa da kızlık zarının serbest kenarı düz olmaz ve çentikler bulunur. Kadınların yaklaşık %20’sinde doğuştan gelen, “doğal çentik” adı verilen ve zarın tabanına kadar inmeyen bu tür çentikler bulunabilir.

   
 • Operasyon Sırasında Acı Hissedilir mi?>

  Kızlık zarı operasyonu anestezi altında yapıldığından, hasta hiçbir acı, ağrı yada rahatsızlık yaşamamaktadır.

   
 • Kızlık Zarının Dikildiği Partnerim Tarafından Anlaşılabilir mi?>

  Partneriniz ya da eşiniz tarafından kızlık zarı operasyonu geçirdiğinizi anlaması mümkün değildir. Bu durum ancak detaylıca yapılan jinekolojik muayene ve uzman bir hekim tarafından anlaşılabilir.

   
 • 1

Merkezimizi Gezin

MERKEZİMİZİ GEZİN

Kliniğimizde hastalarımıza vermiş olduğumuz hizmet kalitesine çok önem veriyoruz.

İzmir?in En Merkezi Semti Alsancak?tayız

İzmir’in En Merkezi Semti Alsancak’tayız

Kliniğimiz Alsancak Semtinin en merkezi noktasındadır. Araç , Vapur, Otobüs veya Metro Ulaşım Şeçeneklerinden istediğinizle Kliniğimize Çok Rahat Ulaşabilirisiniz.

Bilgi Gizliliğiniz Yasal Hakkınızdır !

Bilgi Gizliliğiniz Yasal Hakkınızdır !

Kliniğimizde en önem verdiğimiz noktalardan biri bilgi gizliliğinizdir.Ayrıca bu Yasal Hakkınızdır ( T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420)

 

 

Kızlık Zarının<br/> (Hymen) Yapısı

Kızlık Zarının
(Hymen) Yapısı

Kızlık Zarı Yapısı Makalesini Oku

Kızlık Zarı<br/> Çeşitleri

Kızlık Zarı
Çeşitleri

Kızlık Zarı Dikimi<br/> İzmir

Kızlık Zarı Dikimi
İzmir

Kızlık Zarı<br/> Nasıl Bozulur?

Kızlık Zarı
Nasıl Bozulur?

 

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

 

Op. Dr. Volkan Serhat DEDE

 

Volkan Dede 1979 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretimini Kocaeli Piyale Paşa İlkokulunda, ortaokul eğitimini Kocaeli Anadolu Lisesinde, lise eğitimini Balıkesir’de birincilikle bitirdi. 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanıp 2002 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2003-2008 yılları arasında Ege Doğumevi Ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ihtisasını tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu. 2008 yılında askerlik görevini dönem derecesiyle İzmir Askeri Hastanesinde Asteğmen olarak yaptı. 2009-2010 yılları arasında Hakkari Yüksekova’da mecburi hizmetini tamamladı. 1 yıl İzmir’de, 2 yıl da Yüksekova’da muayenehane hekimliği yaptı. 2010-2012 yıllarında Manisa Özel Egeumut Hastanesinde çalıştı. 2012 yılında İzmir’de Arel Kliniği açtı. 4 yıldır Arel Klinikte tam gün hastalarına hizmet vermektedir.4 tane uluslararası posteri, 14 tane ulusal yayını bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 20 kongre ve sempozyuma katılmıştır. Doğuma Hazırlık ve Nefes eğitmeni olmak için Lamaze International, Hypnobirthing ve Active Birth’in yetkilendirdiği İstanbul Doğum Akademisi’nde 9 ay 10 gün süren Doğuma Hazırlık ve Doula Eğitimini tamamlamıştır. Gebeler için Doğuma hazırlık ve nefes eğitimi vermeye devam etmektedir. 2016 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi’nde “İnfertilite ve Üremeye Yardımcı Teknikler” alanında eğitimini tamamlayarak Tüp Bebek sertifikası almıştır.

Doktora Sor

Kadın Hastalıkları, Tüp Bebek ve Diğer Tüm Konular Hakkında Doktorumuza Soru Sorabilirsiniz.

Kişisel Bilgileriniz

Sormak İstediğiniz Konu Bilgileri

 
Top
 
 
 

Fiyat Bilgisi ve Tüm Sorularınız İçin Formu Doldurabilirsiniz